Ostrov Bali

... neboli ostrov bohů a tisíce chrámů

… ráj surfařů a potapěčů...

… nejkrásnější místo na světě s usměvavými a milými lidmi... (dle iDNES)

Bali

Bali právem patří k nejnavštěvovanějším ostrovům Indonésie. Celé jeho pobřeží je omýváno Indickým oceánem, obklopují jej překrásné korálové útesy a malebné pláže s palmami.

Bali je ideálním místem, které se dá využít jako základna pro vášnivé cestovatele po celé Asii. Z Bali se můžete za nízké ceny letenek podívat na další krásné ostrovy, jako je například Lombok, Srí Lanka, Filipíny, Timor, Nová Guinea, ale i Austrálie. Letiště se nachází na jihu ostrova v hlavním městě Denpasar, které je zároveň největším na ostrově. Bali je jednou z 33 indonéských provincii a leží 8° jižně od rovníku. Jeho rozloha je 5632 km2. V náboženství se mísí hinduismus s místní tradiční vírou, většina obyvatel tedy vyznává balijský hinduismus. Oficiální indonéský jazyk je Bahasa Indonesia, ale většina místních na Bali používá balijštinu. Vzhledem k rostoucímu turistickému ruchu se dobře domluvíte i anglicky.

Stravování

Základem indonéské kuchyně je rýže, která se servíruje téměř ke každému jídlu. Nejznámější a všudypřítomný nasi goreng (smažená rýže s masem nebo rybou a zeleninou) by měl ochutnat každý. V restauracích a občerstveních (tzv. warung) se potkáte s pestrou nabídkou mořských plodů a ryb, nechybí kuřecí, hovězí a vepřové maso. Místní speciality doplňují různé druhy restaurací s mexickou, italskou a řeckou kuchyní. Najdete zde i světoznámé řetězce v oblasti fast food. V brzkých ranních hodinách si můžete vybrat z nepřeberného množství čerstvých ryb, krevet a dalších mořských plodů na rybím trhu. Indonéská jídla jsou díky koření, jako je chilli a zázvor, všeobecně mnohem ostřejší než jídla evropská. Výběr ovoce je pestrý. Banány, kokosy, ananasy, vodní melouny a další exotické druhy, ze kterých se připravují vynikající fresh juice.

Zdravotní péče

Zdravotní péče na ostrově Bali je považována za velmi kvalitní a v soukromých klinikách až nadstandardní. V hlavním městě Denpasar je několik soukromých klinik a státních nemocnic. Speciálně na turisty a jejich potíže se zaměřuje BIMC Hospital, která nabízí pacientům nadstandardní komfort. Za menší zákroky je potřeba poplatek za zdravotní péči uhradit v hotovosti, přičemž výdaje jsou vyplaceny pojišťovnou zpětně. Za první prohlídku pro určení diagnostiky je v BIMC účtována částka 600 000 IDR (1.200 Kč).

Pojištění

Cestovní pojištění si zajišťují účastníci semináře sami.

Očkování

Při cestě na Bali není žádné očkování povinné a potřebné. Jedná se však o exotickou, téměř rovníkovou destinaci, proto je doporučováno očkování proti žloutence typu A a B, tyfu, vzteklině a tetanu.

Víza

Víza nejsou pro občany ČR v případě pobytu do 30 dnů potřeba.

Počasí

Ostrov Bali se nachází v oblasti tropů a má velmi stálé celoroční teploty v průměru okolo 28°C přes den a 24°C v noci. Od začátku prosince do konce února prochází ostrov letním monzunovým obdobím, kdy se objeví i nějaký deštík, výhodou však je, že většinou jsou to jen přeháňky nebo sprchne v noci a přes den je převážně slunečno. Směrem do vnitrozemí a vysoko v horách jsou teploty nižší, v noci i minusové. Teplota oceánu je po celý rok okolo 26°C.

Časový posun

Časový posun oproti České republice činí +5 hodin v období letního času /+6 hodin v období času zimního.

Měna na Bali

Balijské platidlo se jmenuje Rupie. V aktuálním kurzu je 1.000 rupií za cca 1,84 Kč. Doporučujeme vzít si s sebou na směnu EURA. Z platebních karet jsou k použití Mastercard, Maestro a Visa. Co se týká cen, na Bali je cenová hladina podobná české, v mnoha ohledech levnější.

Elektřina

Standardní napětí v Indonésii je 240 V (střídavých) a frekvence 50 Hz. Zásuvky jsou stejné jako v ČR.

Voda

Voda na Bali není pitná. Balenou pitnou vodu lze koupit v kterémkoliv obchodě.

 
 

2014 design by HOGUERA  |  programming NOWONET media, s.r.o.